• about19

Πώς να χρησιμοποιήσετε τον πομποδέκτη σε οπτική ίνα

Οι πομποδέκτες οπτικών ινών μπορούν εύκολα να ενσωματώσουν συστήματα καλωδίωσης που βασίζονται σε χαλκό σε συστήματα καλωδίωσης οπτικών ινών, με ισχυρή ευελιξία και απόδοση υψηλού κόστους.Συνήθως, μπορούν να μετατρέψουν ηλεκτρικά σήματα σε οπτικά σήματα (και αντίστροφα) για να επεκτείνουν τις αποστάσεις μετάδοσης.Λοιπόν, πώς να χρησιμοποιήσετε πομποδέκτες οπτικών ινών στο δίκτυο και να τους συνδέσετε σωστά με εξοπλισμό δικτύου όπως διακόπτες, οπτικές μονάδες κ.λπ.;Αυτό το άρθρο θα το αναλύσει λεπτομερώς για εσάς.
Πώς να χρησιμοποιήσετε πομποδέκτες οπτικών ινών;
Σήμερα, οι πομποδέκτες οπτικών ινών έχουν χρησιμοποιηθεί ευρέως σε διάφορες βιομηχανίες, συμπεριλαμβανομένης της παρακολούθησης ασφαλείας, των εταιρικών δικτύων, των LAN της πανεπιστημιούπολης κ.λπ. ο χώρος είναι περιορισμένος.Αν και τα περιβάλλοντα εφαρμογής των πομποδέκτη οπτικών ινών είναι διαφορετικά, οι μέθοδοι σύνδεσης είναι ουσιαστικά οι ίδιες.Στη συνέχεια περιγράφονται οι κοινές μέθοδοι σύνδεσης πομποδέκτη οπτικών ινών.
Χρησιμοποιήστε μόνο
Συνήθως, οι πομποδέκτες οπτικών ινών χρησιμοποιούνται σε ζεύγη σε ένα δίκτυο, αλλά μερικές φορές χρησιμοποιούνται μεμονωμένα για τη σύνδεση χάλκινων καλωδίων σε εξοπλισμό οπτικών ινών.Όπως φαίνεται στο παρακάτω σχήμα, ένας πομποδέκτης οπτικών ινών με 1 θύρα SFP και 1 θύρα RJ45 χρησιμοποιείται για τη σύνδεση δύο διακοπτών Ethernet.Η θύρα SFP στον πομποδέκτη οπτικών ινών χρησιμοποιείται για τη σύνδεση με τη θύρα SFP στο διακόπτη A. , η θύρα RJ45 χρησιμοποιείται για τη σύνδεση με την ηλεκτρική θύρα στο διακόπτη Β. Η μέθοδος σύνδεσης είναι η εξής:
1. Χρησιμοποιήστε ένα καλώδιο UTP (καλώδιο δικτύου πάνω από το Cat5) για να συνδέσετε τη θύρα RJ45 του διακόπτη Β στο οπτικό καλώδιο.
συνδέεται με την ηλεκτρική θύρα του πομποδέκτη ινών.
2. Εισαγάγετε την οπτική μονάδα SFP στη θύρα SFP του οπτικού πομποδέκτη και, στη συνέχεια, τοποθετήστε την άλλη οπτική μονάδα SFP
Η μονάδα εισάγεται στη θύρα SFP του διακόπτη Α.
3. Εισαγάγετε το βραχυκυκλωτήρα οπτικής ίνας στον οπτικό πομποδέκτη και την οπτική μονάδα SFP στον διακόπτη Α.
Ένα ζευγάρι πομποδέκτες οπτικών ινών χρησιμοποιούνται συνήθως για τη σύνδεση δύο χάλκινων συσκευών δικτύου που βασίζονται σε καλώδια για να επεκτείνει την απόσταση μετάδοσης.Αυτό είναι επίσης ένα κοινό σενάριο για τη χρήση πομποδέκτη οπτικών ινών στο δίκτυο.Τα βήματα σχετικά με τον τρόπο χρήσης ενός ζεύγους πομποδέκτη οπτικών ινών με διακόπτες δικτύου, οπτικές μονάδες, καλώδια ενημέρωσης ινών και χάλκινα καλώδια είναι τα εξής:
1. Χρησιμοποιήστε ένα καλώδιο UTP (καλώδιο δικτύου πάνω από το Cat5) για να συνδέσετε την ηλεκτρική θύρα του διακόπτη Α στην οπτική ίνα στα αριστερά.
συνδέεται στη θύρα RJ45 του πομπού.
2. Εισαγάγετε μια οπτική μονάδα SFP στη θύρα SFP του αριστερού οπτικού πομποδέκτη και, στη συνέχεια, τοποθετήστε την άλλη
Η οπτική μονάδα SFP εισάγεται στη θύρα SFP του οπτικού πομποδέκτη στα δεξιά.
3. Χρησιμοποιήστε ένα βραχυκυκλωτήρα ινών για να συνδέσετε τους δύο πομποδέκτες οπτικών ινών.
4. Χρησιμοποιήστε ένα καλώδιο UTP για να συνδέσετε τη θύρα RJ45 του οπτικού πομποδέκτη στα δεξιά στην ηλεκτρική θύρα του διακόπτη Β.
Σημείωση: Οι περισσότερες οπτικές μονάδες μπορούν να εναλλάσσονται εν θερμώ, επομένως δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσετε τον οπτικό πομποδέκτη κατά την εισαγωγή της οπτικής μονάδας στην αντίστοιχη θύρα.Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι κατά την αφαίρεση της οπτικής μονάδας, πρέπει πρώτα να αφαιρεθεί ο βραχυκυκλωτήρας ινών.ο βραχυκυκλωτήρας ινών εισάγεται μετά την εισαγωγή της οπτικής μονάδας στον οπτικό πομποδέκτη.
Προφυλάξεις για τη χρήση πομποδέκτη οπτικών ινών
Οι οπτικοί πομποδέκτες είναι συσκευές plug-and-play και εξακολουθούν να υπάρχουν ορισμένοι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη κατά τη σύνδεσή τους σε άλλο εξοπλισμό δικτύου.Είναι καλύτερο να επιλέξετε μια επίπεδη, ασφαλή τοποθεσία για την ανάπτυξη του πομποδέκτη οπτικών ινών και επίσης πρέπει να αφήσετε λίγο χώρο γύρω από τον πομποδέκτη οπτικών ινών για αερισμό.
Τα μήκη κύματος των οπτικών μονάδων που εισάγονται στους οπτικούς πομποδέκτες πρέπει να είναι τα ίδια.Δηλαδή, εάν το μήκος κύματος της οπτικής μονάδας στο ένα άκρο του πομποδέκτη οπτικών ινών είναι 1310 nm ή 850 nm, το μήκος κύματος της οπτικής μονάδας στο άλλο άκρο του πομποδέκτη οπτικών ινών θα πρέπει επίσης να είναι το ίδιο.Ταυτόχρονα, η ταχύτητα του οπτικού πομποδέκτη και της οπτικής μονάδας πρέπει επίσης να είναι η ίδια: η οπτική μονάδα gigabit πρέπει να χρησιμοποιείται μαζί με τον οπτικό πομποδέκτη gigabit.Επιπλέον, ο τύπος των οπτικών μονάδων στους πομποδέκτες οπτικών ινών που χρησιμοποιούνται σε ζεύγη θα πρέπει επίσης να είναι ο ίδιος.
Ο βραχυκυκλωτήρας που εισάγεται στον πομποδέκτη οπτικών ινών πρέπει να ταιριάζει με τη θύρα του πομποδέκτη οπτικών ινών.Συνήθως, ο βραχυκυκλωτήρας οπτικών ινών SC χρησιμοποιείται για τη σύνδεση του πομποδέκτη οπτικών ινών στη θύρα SC, ενώ ο βραχυκυκλωτήρας οπτικών ινών LC πρέπει να εισαχθεί στις θύρες SFP/SFP+.
Είναι απαραίτητο να επιβεβαιωθεί εάν ο πομποδέκτης οπτικών ινών υποστηρίζει μετάδοση full-duplex ή half-duplex.Εάν ένας πομποδέκτης οπτικών ινών που υποστηρίζει full-duplex συνδεθεί σε διακόπτη ή διανομέα που υποστηρίζει τη λειτουργία half-duplex, θα προκαλέσει σοβαρή απώλεια πακέτων.
Η θερμοκρασία λειτουργίας του πομποδέκτη οπτικών ινών πρέπει να διατηρείται σε ένα κατάλληλο εύρος, διαφορετικά ο πομποδέκτης οπτικών ινών δεν θα λειτουργήσει.Οι παράμετροι μπορεί να διαφέρουν για διαφορετικούς προμηθευτές πομποδέκτη οπτικών ινών.
Πώς να αντιμετωπίσετε και να επιλύσετε σφάλματα πομποδέκτη οπτικών ινών;
Η χρήση πομποδέκτη οπτικών ινών είναι πολύ απλή.Όταν οι πομποδέκτες οπτικών ινών εφαρμόζονται στο δίκτυο, εάν δεν λειτουργούν κανονικά, απαιτείται αντιμετώπιση προβλημάτων, η οποία μπορεί να εξαλειφθεί και να επιλυθεί από τις ακόλουθες έξι πτυχές:
1. Η ενδεικτική λυχνία λειτουργίας είναι σβηστή και ο οπτικός πομποδέκτης δεν μπορεί να επικοινωνήσει.
Λύση:
Βεβαιωθείτε ότι το καλώδιο τροφοδοσίας είναι συνδεδεμένο στην υποδοχή τροφοδοσίας στο πίσω μέρος του πομποδέκτη οπτικών ινών.
Συνδέστε άλλες συσκευές σε μια ηλεκτρική πρίζα και ελέγξτε ότι η πρίζα έχει ρεύμα.
Δοκιμάστε έναν άλλο προσαρμογέα ρεύματος του ίδιου τύπου που ταιριάζει με τον πομποδέκτη οπτικών ινών.
Ελέγξτε ότι η τάση του τροφοδοτικού είναι εντός του κανονικού εύρους.
2. Η ένδειξη SYS στον οπτικό πομποδέκτη δεν ανάβει.
Λύση:
Συνήθως, μια σβηστή λυχνία SYS σε έναν πομποδέκτη οπτικών ινών υποδεικνύει ότι τα εσωτερικά εξαρτήματα της συσκευής είναι κατεστραμμένα ή δεν λειτουργούν σωστά.Μπορείτε να δοκιμάσετε να επανεκκινήσετε τη συσκευή.Εάν το τροφοδοτικό δεν λειτουργεί, επικοινωνήστε με τον προμηθευτή σας για βοήθεια.
3. Η ένδειξη SYS στον οπτικό πομποδέκτη συνεχίζει να αναβοσβήνει.
Λύση:
Παρουσιάστηκε σφάλμα στο μηχάνημα.Μπορείτε να δοκιμάσετε να επανεκκινήσετε τη συσκευή.Εάν αυτό δεν λειτουργήσει, αφαιρέστε και εγκαταστήστε ξανά την οπτική μονάδα SFP ή δοκιμάστε μια αντικατάσταση οπτικής μονάδας SFP.Ή ελέγξτε αν η οπτική μονάδα SFP ταιριάζει με τον οπτικό πομποδέκτη.
4. Το δίκτυο μεταξύ της θύρας RJ45 στον οπτικό πομποδέκτη και της τερματικής συσκευής είναι αργό.
Λύση:
Ενδέχεται να υπάρχει αναντιστοιχία λειτουργίας διπλής όψης μεταξύ της θύρας του πομποδέκτη οπτικών ινών και της θύρας της τελικής συσκευής.Αυτό συμβαίνει όταν μια θύρα RJ45 με αυτόματη διαπραγμάτευση χρησιμοποιείται για σύνδεση σε μια συσκευή της οποίας η σταθερή λειτουργία διπλής όψης είναι πλήρης αμφίδρομη.Σε αυτήν την περίπτωση, απλώς ρυθμίστε τη λειτουργία διπλής όψης στη θύρα της τελικής συσκευής και στη θύρα του πομποδέκτη οπτικών ινών, έτσι ώστε και οι δύο θύρες να χρησιμοποιούν την ίδια λειτουργία διπλής όψης.
5. Δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ του εξοπλισμού που είναι συνδεδεμένος στον πομποδέκτη οπτικών ινών.
Λύση:
Τα άκρα TX και RX του βραχυκυκλωτήρα ινών έχουν αντιστραφεί ή η θύρα RJ45 δεν είναι συνδεδεμένη στη σωστή θύρα της συσκευής (προσοχή στη μέθοδο σύνδεσης του καλωδίου ευθείας διέλευσης και του καλωδίου crossover).
6. Φαινόμενο ενεργοποίησης και απενεργοποίησης
Λύση:
Μπορεί η εξασθένηση της οπτικής διαδρομής να είναι πολύ μεγάλη.Αυτή τη στιγμή, ένας μετρητής οπτικής ισχύος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μέτρηση της οπτικής ισχύος του άκρου λήψης.Εάν είναι κοντά στο εύρος ευαισθησίας λήψης, μπορεί βασικά να κριθεί ότι η οπτική διαδρομή είναι ελαττωματική εντός της περιοχής 1-2dB.
Μπορεί να είναι ελαττωματικός ο διακόπτης που είναι συνδεδεμένος στον οπτικό πομποδέκτη.Αυτή τη στιγμή, αντικαταστήστε το διακόπτη με έναν υπολογιστή, δηλαδή οι δύο οπτικοί πομποδέκτες συνδέονται απευθείας με τον υπολογιστή και τα δύο άκρα είναι ping.
Μπορεί να είναι η αστοχία του πομποδέκτη οπτικών ινών.Αυτή τη στιγμή, μπορείτε να συνδέσετε και τα δύο άκρα του πομποδέκτη οπτικών ινών στον υπολογιστή (όχι μέσω του διακόπτη).Αφού τα δύο άκρα δεν έχουν πρόβλημα με το PING, μεταφέρετε ένα μεγάλο αρχείο (100M) ή περισσότερο από το ένα άκρο στο άλλο και παρατηρήστε το.Εάν η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή (τα αρχεία κάτω των 200M μεταδίδονται για περισσότερα από 15 λεπτά), μπορεί βασικά να κριθεί ότι ο πομποδέκτης οπτικών ινών είναι ελαττωματικός.
Συνοψίζω
Οι οπτικοί πομποδέκτες μπορούν να αναπτυχθούν ευέλικτα σε διαφορετικά περιβάλλοντα δικτύου, αλλά οι μέθοδοι σύνδεσής τους είναι βασικά οι ίδιες.Οι παραπάνω μέθοδοι σύνδεσης, προφυλάξεις και λύσεις σε κοινά σφάλματα αποτελούν απλώς μια αναφορά για το πώς να χρησιμοποιείτε πομποδέκτες οπτικών ινών στο δίκτυό σας.Εάν υπάρχει ανεπίλυτο σφάλμα, επικοινωνήστε με τον προμηθευτή σας για επαγγελματική τεχνική υποστήριξη.


Ώρα δημοσίευσης: Μαρ-17-2022